Formaldehidas ir SIP skydiniai namai

01/29/2020

Vienas dažniausiai užduodamų klausimų, svarstant SIP namo pasirinkimą- kaip yra su formaldehidais ir SIP skydų kenksmingumu žmogaus organizmui. Norime išsamiai papasakoti apie šią medžiagą ir jos išskyrimo į aplinką reguliavimą. Taip pat apžvelgsime kur dažniausiai randama ši cheminė medžiaga ir kodėl jos nereikia bijoti renkantis SIP namą.

Kas yra formaldehidas?

Formaldehidas- tai vandenyje tirpios, nemalonaus kvapo dujos, sudarytos iš vandenilio, deguonies ir anglies, susidaranti natūraliai gamtoje, augaluose bei organizmuose. Net žmogaus organizmas pats gamina formaldehidą- tai įprasto metabolizmo šalutinis produktas. Mažus šios medžiagos kiekius žmogaus organizmas apdoroja be jokių šalutinių padarinių ir pašalina su šlapimu.

Formaldehidai randami visur- gamtoje, gaisravietėse, miestuose, automobilių išmetamosiose dujose, tabako dūmuose. Įdomus faktas- medžiai natūraliai išskiria formaldehidus ir, pavyzdžiui, ąžuolas išskiria į aplinką 0,009 milijonines dalis (ppm) formaldehido. Savaime tai nėra didelis kiekis, netgi ypatingai mažas, bet ąžuolyne- formaldehidų kiekis jau yra didesnis. Taip pat galima daryti išvadą, jog bet kuriame iš ąžuolo padarytame balde jau savaime yra formaldehido.

Pramonėje ši medžiaga naudojama beveik visur- tekstilės gamyboje, statybų sektoriuje, farmacijoje ir medicinoje, baldų gamyboje, plastiko apdirbime, netgi gaminant dantų pastą.

Taigi kyla klausimas, kodėl viena labiausiai naudojamų ir ištirtų cheminių medžiagų yra tokia pavojinga ir kodėl jos išskyrimas į aplinką yra taip griežtai reguliuojamas?

Koks formaldehido poveikis žmogui?

Formaldehidas- tai dujos, kurias išskiria ne tik organizmai ar aplinkoje esantys objektai, bet ir dauguma kasdien naudojamų daiktų- rūbai, baldai, popierius, kosmetika ir buitinė chemija.

Formaldehidas yra toksiška medžiaga, kuri naikina mikroorganizmus. Ilgą laiką gyvenat formaldehido dujų turinčioje aplinkoje pradedamas jausti gerklės skausmas, atsiranda kosėjimas, akių perštėjimas, dusulys. Kiekvieno organizmo reakcija į chemines medžiagas yra skirtinga, todėl vieni formaldehidų poveikį jaučia labai stipriai, tuo tarpu kiti jaučia labai silpnai arba net visai nejaučia.

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra 2004 m. formaldehidą pripažino 1 grupės kancerogenu, kurio poveikis žmogui yra įrodytas. Didesnė jo koncentracija ir ilgesnis poveikis sukelia gerklės ar nosies vėžinius susirgimus.

Lietuvoje formaldehidas yra įtrauktas į patvirtintą alergenų sąrašą. Šis alergenas tai dažna profesinės bronchų astmos priežastis.

Formaldehidai- gyvenamosiose patalpose

Daugiausia laiko žmonės, ypač žiemą, praleidžia patalpose. Kadangi formaldehidas plačiai naudojamas pramonėje, jo yra beveik visuose namuose naudojamuose daiktuose bei medžiagose, natūraliai kyla klausimas kaip yra su šios medžiagos koncentracija gyvenamosiose patalpose. Šiuo metu Lietuvoje formaldehido leistiną normą reglamentuoja higienos norma 35:2007 "Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios aplinkos ore", kurioje nurodyta, jog vienkartinė didžiausia leidžiama formaldehido koncentracija ore negali viršyti 0,1 mg/m3, o paros- 0,001 mg/m3.

Didžiausia formaldehidų koncentracija randama naujos statybos namuose. Pagrindiniai šios medžiagos šaltiniai yra:

  • Medžio drožlių plokštės (MDP), fanera, OSB plokštės bei iš jų pagaminti baldai bei grindų laminatas. Veikiamos šilumos, šios plokštės išskiria formaldehidus, todėl juos patariama laikyti kuo toliau nuo šilumą skleidžiančių šaltinių.
  • Baldiniai audiniai. Tekstilės pramonėje formaldehidas yra plačiai naudojamas. Jis naudojamas vandeniui bei glamžymui atsparių, antistatinių audinių apdirbime.
  • Cheminės apdailos medžiagos- glaistai, klijai, dažai.
  • Namų chemija- valikliai, net oro gaivikliai.

Pastaruoju metu vis labiau kreipiant dėmesį į sveikatos problemas, ekologiją bei gyvenimo kokybės gerinimą, pasaulyje yra sukuriami standartai, ribojantys formaldehidų naudojimą gamyboje bei užtikrinantys jų išskyrimo į aplinką kiekius. Tokie standartai yra taikomi tekstilės pramonėje- GOTS (Global Organic Textile Standart) arba Oeko-Tex® Standard 100, medžio ir medžio gaminių gamyboje- EN 300, ANSI, JIS ir pan.

SIP skydiniai namai ir formaldehidas

Vienas dažniausių teiginių, girdimų apie SIP namus, yra tas, jog SIP namas yra pavojingas žmogaus sveikatai dėl OSB plokštėse esančio formaldehido. Neįsigilinus į SIP technologiją galbūt taip ir atrodo, sukuriama tokia formulė: OSB plokštės išskiria formaldehidą + OSB naudojamos SIP namų statybose = SIP namas yra pavojingas žmogaus sveikatai. Deja, tai yra klaidinga išvada. Norime paaiškinti ir paneigti šį klaidingą mitą apie SIP namus.

Kadangi OSB plokštės yra naudojamos statybose, tiek vidaus, tiek išorės darbams jos turi atitikti griežtus PS2 gamybos standartus, kurie gamybai naudoti leidžia tik drėgmei atsparius klijus, kurių sudėtyje yra fenolio formaldehido ir difenilmetano diizocianato (MDI). Kadangi pagrindinė OSB plokštės rišamoji medžiaga yra sakai, esantys medžio drožlėse, tai formaldehido kiekis jau pagamintoje plokštėje yra toks mažas, jog jis atitinka visus formaldehido išmetimo į aplinką pasaulinius standartus.

Šiuo metu medienos gaminiams- faneroms, OSB plokštėms, MDF plokštėms, yra taikomi griežti standartai, reglamentuojantys šios medžiagos išskyrimą į aplinką.

Pagrindiniai reglamentai šiuo metu yra šie:

1. HUD (Manufactured Housing Standard). Tai Jungtinių Amerikos Valstijų standartas, skirtas faneros plokštėms. Šis standartas leidžia formaldehido išskyrimo į aplinką kiekį- 0,2 ppm. Kadangi šis standartas taikomas fanerai, kaip medžio gaminiui, kuriam naudojama rišamoji medžiaga- fenolis, tai visuotinai priimta neoficialiai jį taikyti ir OSB plokštėms. Savo formaldehidų emisija į aplinką OSB pilnai atitinka šį standartą.

2. CARB (California Air Resourse Board)- tai bene griežčiausias reglamentas Amerikos žemyne, kurio formaldehido emisija leidžiama iki 0,13 ppm. Dėl mažo formaldehidų kiekio OSB plokštėse, šis standartas netaikomas.

3. JIS ( Japanese Agricultural Standards). Japonijos formaldehidų išmetimo standartas yra laikomas griežčiausiu visame pasaulyje, jis leidžia medienos gaminiams išskirti iki 0,03 ppm. Dėl mažo formaldehidų kiekio OSB plokštėse, šis standartas netaikomas.

4. EN 13989. Tai Europos Sąjungoje taikomas formaldehido emisijos standartas. Pagrindiniai du standartai Europos Sąjungoje yra E1 ir E2. Griežčiausias standartas yra E1, kurio didžiausia emisija gali siekti iki 0,1 ppm. Tokiose šalyse kaip Danija, Vokietija, Švedija ar Austrija SIP skydams yra naudojamos tik E1 standartą atitinkančios OSB plokštės.

Kaip matome, pasaulyje yra griežtai reguliuojami gaminiai, kurių sudėtyje yra formaldehido ir pastebima tendencija, jog tie standartai yra vis griežtinami, siekiant vis labiau aspaugoti žmonių sveikatą ir sumažinti kenksmingų aplinkos medžiagų kiekį.

Mūsų statomi SIP namai

Surinkę visą informaciją apie formaldehidus, jų žalą žmogaus organizmui, apie šios medžiagos išskyrimo į aplinką pasaulinius standartus, mes savo partneriais pasirinkome EGGER OSB plokščių gamintoją. EGGER plokštės atitinka E1 standartą, kuris yra griežčiausias Europoje. OSB plokštėse formaldehido randama vos 0,03 ppm. Aukštos kokybės grindų laminate jo randamas toks pats kiekis, o baldinėse plokštėse jo gali būti ir iki 0,5 ppm.

Mitas, jog SIP namuose yra didelė formaldehidų koncentracija. Ne vien OSB plokštės, kurios yra naudojamos SIP skydams gaminti, išskiria šią medžiagą. Formaldehidus išskiria jau anksčiau aprašyti baldai, grindų laminatas, bei cheminės priemonės, panaudotos statybų metu bei buitinė chemija, naudojama kasdien. Strasbūre, tiriant gyvenamųjų patalpų orą, buvo nustatytas didžiausias formaldehido kiekis gyvenamosiose patalpose. Tai buvo naujos statybos namas, kuris pastatytas iš standartinių plytų su akmens vatos izoliacija ir jame formaldehidų kiekis ore buvo net 0,12 mg/m3. Tokia koncentracija buvo dėl grindų laminato, kuris buvo išklotas miegamuosiuose kambariuose.

Matome, jog daugumoje šiandien naudojamų medžiagų ir daiktų galima rasti formaldehido, todėl renkantis baldus, grindis, galų gale net namo statybos technologiją, visada ieškokite informacijos apie medžiagų cheminę sudėtį, apie jų atitikimą keliamiems sveikatos ar taršos standartams ir taip išvengsite sau ir savo šeimai kenksmingos gyvenamosios aplinkos. Mes, siekdami pasiūlyti aukščiausios kokybės SIP namus, renkamės patikimus partnerius, kokybiškiausius produktus bei keliame sau aukščiausius standartus. Todėl pasirinkę SIP namą, įsirengę kokybišką ventiliacinę sistemą, jūs galite būti ramūs, jog gyvensite sveikame, kuris nekenks jūsų šeimos sveikatai.