Graužikai ir SIP namas

11/04/2020

Vienas dažniausių mitų, vis dar sklandančių, apie SIP namus- į juos lengvai patenka ir puikiai juose gyvena graužikai. Šiame straipsnyje norime paneigti šį mitą ir papasakoti, kaip iš tikro yra su graužikais ir SIP namais.





Visų pirma, kodėl graužikai mėgsta apsigyventi namuose? Atėjus rudeniui ir atvėsus orams, pelės ir žiurkės pradeda ieškoti šiltos gyvenamosios vietos bei maisto šaltinio. Jos apsigyvena ne tik namuose, bet ir malkinėse, sodo nameliuose, po terasomis ar rūsiuose. Visur, kur graužikai gali rasti maisto bei užuovėją, jie su mielu malonumu prisiglaudžia žiemai.

Pirmas patarimas norint išvengti graužikų- tvarkinga aplinka. Kuo kieme bus tvarkingiau, tuo mažiau bus nepageidaujamų gyventojų. Atliekos ir nenaudojami daiktai turėtų būti laikomi kuo tvarkingiau ir kuo toliau nuo kiemo. Pasirūpinkite, jog kieme nebūtų landų ir kitų vietų, kur graužikai galėtų slėptis nuo šalčio, užsandarinkite garažus, sandėliukus, net šunų voljerus, kurie yra pakelti nuo žemės. Kiemas, kuriame yra tvarka, graužikų nesudomins.


Kaip SIP namai yra apsaugoti nuo graužikų

Kai pradedama kalbėti apie SIP namus ir graužikus, pasipila teiginiai, jog tokiuose namuose gyvena graužikai, jie į juos lengvai patenka, o nuo to apsaugos nėra. Paneigsime šiuos mitus, nes nėra viskas taip, kaip pasakojama.

Pamatai

SIP namo pamatai yra tokie patys, kaip ir namų, pastatytų pagal kitas technologijas. Graužikai per patį pamatą į namus nepatenka. Jei ir prasiraustų pelės ar žiurkės po pamatu, tai jos vis tiek į namą nepatektų per betonuotas grindis. Šioje namo vietoje graužikams nėra jokių galimybių. Cementas ir blokeliai tikrai nėra ta medžiaga, pro kurią prasigrauš pelės ar žiurkės.

SIP skydinės sienos

Pradžiai vertėtų paminėti, jog graužikus domina tik atviras apšiltinamasis namo sluoksnis, o SIP skydai neturi jokio atviro apšiltinimo sluoksnio, viskas yra uždara ir "paslėpta". 

Paaiškinsime: SIP skydas pagamintas taip, jog tarp dviejų OSB plokščių yra įklijuojamas NEOPORAS. Pats skydas yra išfrezuojamas tarsi U raidė ir į išpjovimą yra statoma medienos lenta. Taip uždarytas NEOPORAS neturi jokio sąlyčio su išore. 

Montavimo metu, tvirtinant, sienas prie pamato, SIP skydas tarsi "apgaubia" apatinį aprišiminį žeidą ir NEOPORAS yra visiškai sandariai uždaromas. Nepaliekami jokie tarpai, jokios angos ar skylės, pro kurias graužikai galėtų pasiekti apšiltinamąjį sluoksnį.

Tarpusavyje SIP skydai yra montuojami medienos pagalba, todėl ir čia nėra nei vienos vietos, kur apšiltinamasis sluoksnis būtų atviras. Viskas yra sandariai uždaroma medienos bei montažinių putų pagalba, o kaip žinome, nei medis, nei OSB plokštės graužikų nedomina ir per šias medžiagas jie tiesiog nesigraužia.

Paprastai tariant NEOPORAS iš visų pusių yra "uždaromas"- OSB ir mediena. Taigi apšiltinamasis sluoksnis yra visiškai paslėptas nuo išorės ir graužikų.

Fasadas

SIP namai, kaip ir karkasiniai ar mūriniai, gali būti dekoruojami visais įmanomais būdais, bet populiariausi yra du- dekoratyvinis tinkas arba medinės lentelės.

Jei pasirenkamas dekoratyvinis tinkas, tai iš lauko pusės namas yra apklijuojamas NEOPORU ir čia atsiranda galimybė graužikams jame įsirengti sau guolį. Tokį fasadą apsaugoti galima apačioje, ties pamatu pritvirtinant skardą, kuri apsaugo polistirolą. Pro skardą nei pelės, nei žiurkės neprasigriauš. Pats NEOPORAS yra dengiamas dekoratyviniu tinku, kuris taip pat veikia kaip apsauga nuo graužikų. 

Jei pasirenkamas ventiliuojamas fasadas, t.y. skalūnas ar medinės lentelės, tai fasado konstrukcija yra kitokia. Šiuo atveju išorėje nėra klijuojamas NEOPORAS, o tiesiog ant SIP sienos daromas medinis karkasas, dengiama plėvelė ir prie jos tvirtinamos lentelės ar kita fasado apdaila. Susidaro oro tarpas į kurį gali patekti graužikai. Apsaugos nuo jų principas liekas toks pat, kaip ir dekoratyvinio tinko fasadui,tik ties pamatu tvirtinama ne skarda, o metalinis tinklelis, neleidžiantis graužikams patekti tarp sienos ir fasado lentelių.

Atsiminkite, kad ir koks fasadas, kad ir kokiam namui, pasirenkamas- apatinė apsauga yra būtina. Čia nesvarbu ar namas SIP skydinis, ar mūrinis, ar karkasinis- principas lieka toks pat, todėl teiginys, jog į SIP namus graužikai patenka daug lengviau, yra klaidingas.

Svarbu kokybiškai ir kruopščiai atlikti darbai, o ne namo statybos technologija.


Dar viena vieta, pro kurią graužikai gali patekti į namą- ventiliacijos angos. Sprendimas paprastas- angas reikia užtaisyti metalinėmis grotelėmis.

Daugiau vietų, pro kurias nelaukti svečiai gali patekti į SIP namą, tiesiog nėra. SIP technologija užtikrina, jog namas bus visiškai sandarus, be jokių tarpų ar plyšių ir tik nekokybiškai atlikti darbai gali turėti įtakos galimybei graužikams patekti į namo vidų.

Vertėtų nepamišti, jog pelės ar žiurkės į namus gali patekti pro atidarytus langus, duris ar garažo vartus, todėl verta atėjus rudeniui pasisaugoti ir patiems.

Apibendrinant galima teigti, jog kokybiškai pastatytas SIP namas yra pilnai apsaugotas nuo graužikų ir tik švara bei tvarka kieme bei pačių gyventojų atsargumas padės žiemą išvengti pelių ar žiurkių kaimynystės.