SIP žodynas! Pravers besidomintiems SIP namais
Išgirdus tokius žodžius, kaip ankeris, neoporas ar konstrukcinė mediena, kyla klausimas- kas tai yra kur tai naudojama statant SIP namus? Mes padėsime geriau suprasti- paparastai ir suprantamai sudarėme žodyną, kuriame rasite dažniausiai naudojamų terminų paaiškinimus.
Ankeris- tvirtinimo elementas, kurio pagalba medinis aprišiminis namo žiedas tvirtinimas prie namo pamato.
Aprišiminis žiedas- medinė konstrukcinė dalis, kurios pagalba sutvirtinama visa namo konstrukcija. Apatinis aprišiminis žiedas- medinė kosntrukciją, kurios pagalba SIP skydai tvirtinami prie pamato, o viršutinis aprišiminis žiedas- medinė konstrukcija, tvirtinama sienų viršuje.
Cokolis- Viršutinė namo pamato dalis, kuri jungia namą su žeme.
Dvitėjinės sijos I- BEAM- Dvitėjinių sijų sistema, skirta naudoti stogų, perdangų ir sienų konstrukcijose. Sijų sienelė gaminama iš OSB plokštės arba metalo, o lentynos iš medinių tašų.
Difuzinė plėvelė- kitaip vadinama difuzine membrana, tvirtinama prie lauko sienų, kad SIP skydai būtų apsaugoti nuo vandens. Plėvelė ne tik neleidžia vandeniui patekti ant skydų, bet ir išgarina susikaupusią drėgmę iš skydų.
E1 standartas- tai OSB plokščių standartas, taikomas Europos Sąjungoje ir nustatantis maksimalią 0,1 ppm formaldehido emisiją. Tai griežčiausias standartas, šiuo metu taikomas OSB plokštėms.
Formaldehidas- dujos, kurias išskiria ne tik organizmai ar aplinkoje esantys objektai, bet ir dauguma kasdien naudojamų daiktų- rūbai, baldai, popierius, kosmetika ir buitinė chemija.
Frezavimas- frezavimo staklių pagalba SIP skyduose išpjauta forma.
Gegnės- statybinė konstrukcija, laikanti vienšlaitį arba dvišlaitį stogą. Stogo danga tvirtinama prie grebėstų arba lentų pakloto, padėtų ant gegnių.
Garo izoliacinė plėvelė- plėvelė, naudojama apsaugoti apšiltinimo sluoksnį nuo kondensato. Ji montuojama tarp šildomų ir nešildomų patalpų ir apšiltinimo sluoksnio viduje. SIP namai yra montuojami be garo izoliacinės plėvelės, nes garo barjero funkciją atlieka OSB 3, kuri yra sertifikuota vandeniui atspari medžiaga.
Garso izoliacija- papildomas sienos sluoksnis, kurio pagalba sumažinamas garso patekimas iš lauko į vidų. SIP namuose garso izoliacijai padidinti naudojama mineralinė, akmens ar stiklo vata.
Hidroizoliacija- statinių, ir statybinių konstrukcijų apsauga nuo drėgmės ir vandens. Hidroizoliacijai naudojamos specialiai tam sukurtos medžiagos, tokios kaip bituminė mastika, bituminė folija, ruberoidas ir pan. SIP namų montavime hidroizoliacija naudojama tarp pamatų ir apatinio aprišiminio žiedo.
Išklotinė- tai SIP projekto dalis, kurioje nurodyta, kiek ir kokių SIP skydų reikės pagaminti ir sumontuoti konkrečiam namui.
Konstrukcinė mediena- tai specialiai apdirbta ir paruošta mediena, kuri naudojama SIP namo konstrukcijai. Tokia mediena yra tam tikro šakotumo, amžiaus, tankio ir drėgnumo.
Karkasas- tai namo konstrukcija, SIP namo atveju- medinė konstrukcija, ant kurios laikosi SIP skydai ir kuri suteikia namui tvirtumo bei stabilumo.
Konstrukciniai varžtai- tai specialiai konstrukcijų montavimui skirti varžtai, kuriais tvirtinamas SIP namas.
Lagės- lietuvių kalbos žodyne tokio žodžio nėra, lagė teisingai vadinama- gulekšnis. Tai yra skersinis, gulintis po kažkuo. Kalbant paprastai, tai yra skersiniai, gulintys po, pvz. grindimis, perdanga ar stogu.
Montažinės putos- "makrofleksas" putos, naudojamos montuojant SIP namą ir tvirtinant SIP skydus.
Neoporas- tai naujos kartos polistireninis putplastis. Neoporas yra tamsiai pilkos spalvos ir skiriasi nuo tradicinio balto putplačio geresnėmis šilumos izoliacinėmis sąvybėmis. Neoporas yra pagrindinė SIP namo apšiltinimo sluoksnio medžaga.
OSB- tai orientuotų skiedrų plokštės, sudarytos iš spygliučių skiedrų, kurios dedamos trimis sluoksniais skirtingomis kryptimis ir veikiant aukštam slėgiui bei temperatūrai, supresuojami naudojant medžio dervą ir šiuolaikinius poliizocianatinius klijus (MDI). Šie klijai sąveikauja su medienoje esančiu vandeniliu ir sudaro poliuretaną, kuris savo ruožtu suteikia plokštei patvarumo ir kietumo. OSB plokštės yra atsparios drėgmei, lengvai apdirbamos ir ilgaamžės.
Perdanga- horizontali laikančioji konstrukcija, dalinanti pastatą į dalis, t.y. aukštus. SIP name perdanga montuojama taip pat kaip ir bet kuria technologija pastatytuose namuose. Iš SIP skydų perdanga gali būti montuojama, bet nerekomenduotina, nes SIP skydai jokios funkcijos neatliks, o tokios perdangos įrengimas kainuos brangiau.
Poliuretaniniai klijai- tai klijai, naudojami SIP skydų gamyboje, klijuojant OSB ir NEOPRĄ. Dėl savo trikampės molekulinės struktūros, klijai pasižymi ypač geru sukibimu bei atsparumu karščiui ir drėgmei.
Rekuperacinė sistema- Rekuperacinė sistema- tai sistema, kurios pagalba keičiamas oras sandariame name, neprarandant šilumos. Paprastai tariant, namuose esantis oras kelis kartus per parą arba nuolatos keičiamas nauju, gaiviu oru iš lauko, neatvėsinant patalpų. Kadangi SIP namai pasižymi ypač geru sandarumu, tai juose rekuperacinė sistema būtina.
Rostverkas- polinio pamato viršutinė dalis, į kurią remiasi namas. Rostverkas jungia polius į vieną konstrukciją, paskirsto apkrovas bei sulygina jų slėgimą.
Rasos taškas- temperatūra, kurioje ore esantys vandens garai pradeda kondensuotis ir virsta skysčiu.
Sąrama- horizontaliai montuojamas statybinės konstrukcijos elementas skirtas sienos angoms perdengti. Sąrama- tai sija, kuri dedama virš vartų, langų, durų ir kitų pastato angų. Sąrama atlaiko ir paskirsto aukščiau esančių konstrukcijų svorį.
SIP skydas- tai skydas, sudarytas iš trijų sluoksnių- OSB plokštė, NEOPORAS ir OSB plokštė.
Sandarinimo juosta- vienpusė lipni juosta, kuri naudojama SIP skydų sujungimo vietoms sandarinti. Nors SIP namai yra labai sandarūs, bet užtikrinti maksimaliam sandarumo rezultatui, sandarinimas reikalingas.
STR- statybos techninis reglamentas. Tai teisės aktas, nustatantis specifinius statybų reikalavimus, pvz., statinių techninius reikalavimus, atsakomybę už atliktus statybos darbus ir pan.
SIP projektas- tai namo projektas, kuriame numatyti techniniai SIP technologijos sprendimai, reikiamas SIP skydų ir kitų montavimo medžiagų kiekis.
Šalčio tiltas- tai procesas, kurio metu šiluma skverbiasi į lauką, o iš lauko į vidų- šaltis. Šalčio tiltas susidaro blogai apšiltintoje arba neapšiltintoje namo konstrukcijos dalyje, kuri turi tiesioginį sąlyti su namo išore.